بیماری‌ها, دسته‌بندی نشده

درمان اکنه(جوشهای صورت)

آکنه منافذ بسته شده غدد چربی(دانه‏ های سرسیاه و سرسفید)، جوش‏ ها و ضایعات عمیق ‏تر(کیست‏ ها یا ندول‏ ها) است که در صورت، گردن، سینه، پشت، شانه‎ ها و حتی بازوها بروز می‏ کنند. کم و بیش اکثر نوجوانان به آکنه مبتلا می‏ شوند. با این ‏حال این بیماری به گروه سنی خاصی محدود نمی ‏شود و بزرگسالان حتی تا 40 سالگی نیز می ‏توانند به آن مبتلا شوند.

اکنه به دو صورت التهابی و غیر التهابی وجود دارند.

غذاهایی که باعث تشدید و افزایش اکنه در صورت می‌شوند عبارتند از

۱. گریپ فرود
۲. پرتقال
۳. نارنگی
۴. .گوجه فرنگی
۵. ادویجات تند
۶. ترشیجات
۷. تخم مرغ
۸. انگور تازه
۹. گردو
۱۰. شکلات
۱۱. سیر
۱۲. غداهای سرخ کردنی

درمان اکنه با گیاهان

گیاهانی که در درمان اکنه استفاده می‌شوند عبارتند از اسطوخودس و سرکه سیب خانگی، که بمدت یکماه گیاهان فوق را به شکل زیر استفاده می‌نماید.

۱. یک لیوان اب بدون کلر در داخل یک کتری می‌ریزید و اجازه می‌دهید با شعله ملایم بروی اجاق بجوشد و وقتی اب به جوش امد شعله اجاق را انقدر کم می‌کنید که اب در داخل کتری قل بزند و در این حالت یک قاشق غذا‌خوری از گیاه اسطوخودس را داخل کتری ریخته و درب کتری را می‌گذارید واجازه می‌دهید گیاه اسطوخودس بمدت ۱۰ دقیقه همراه با اب بجوشد و بعد از ۱۰ دقیقه اجاق را خاموش کرده و محتویات داخل کتری را بلافاصله به وسیله یک صافی در یک لیوان می‌ریزد و وقتی اب داخل لیوان ولرم شد انرا دو ساعت بعد از شام می‌نوشید. اسطوخودس نقش بسزایی در تمیز کردن و تنظیم انزیم های کبد دارد.

۲. سرکه سیب خانگی حاوی اسید مالیک و اسید لاکتیک می‌باشد که این اسیدها لایه بردار بوده و قرمزی پوست را کاهش می دهند. این ترکیبات در درمان و بهبود آکنه ها نیز مفید هستند. کافیست یک پیمانه سرکه سیب را با یک پیمانه آب مخلوط کنید و روزی دوبار صبح و عصر با یک گلوله پنبه‌ای به پوست صورت بزنید. و اگر احیانا خواستید می توانید صورت خود را یکساعت بعد با استفاده از صابون گوگرد دار بشوید.

نکات مهم در تهیه جوشانده برای اکنه

۱. یک لیتر اب بدون کلر در داخل یک کتری می‌ریزید و اجازه می‌دهید با شعله ملایم بروی اجاق بجوشد و وقتی اب به جوش امد شعله اجاق را انقدر کم می‌کنید که اب در داخل کتری قل بزند و در این حالت دو قاشق غذا‌خوری از برگ گردو را داخل کتری ریخته و درب کتری را می‌گذارید واجازه می‌دهید برگ گردو بمدت ۸ دقیقه همراه با اب بجوشد و بعد از ۸ دقیقه اجاق را خاموش کرده و محتویات داخل کتری را بلافاصله به وسیله یک صافی در یک ظرف می‌ریزد و هر روز دوبار صبح و عصر با یک گلوله پنبه‌ای به پوست صورت می‌زنید.
این جوشانده را می توانید یکبار تهیه و سه روز استفاده کنید و در تهیه این جوشانده می‌توانید از برگ تازه یا خشک گردو استفاده نماید.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.