بیماری‌ها, دسته‌بندی نشده

درمان برونشیت

برونشیت به معنای التهاب لوله‌های برونشی(نایژک‌ها) می‌باشد. زمانی که نایژک‌ها ملتهب یا عفونی می‌شوند، هوای کمتری قادر به ورود و خروج به ریه‌ها خواهد بود و معمولاً فرد مقادیر زیادی خلط در طی سرفه دفع می‌کند.

بسیاری از افراد در طول زندگی ممکن است به برونشیت حاد دچار شوند که همراه با سرفه و دفع خلط در طی سرماخوردگی می‌باشد. برونشیت حاد معمولاً همراه با تب نیست.

در صورتی که فردی مدت سه ماه در دو سال پیاپی، سرفه‌های همراه با خلط غلیظ بدون وجود علل دیگر سرفه را داشته باشد، وجود برونشیت مزمن قطعی است. این علائم با آمفیزم ریه می‌تواند همراه باشد. این التهاب حتی می‌تواند منجر به از بین رفتن پوشش نایژک ها شود. زمانی که نایژک ها به مدت زمان طولانی دچار تحریک می‌شوند، مقادیر زیادی خلط به صورت دائمی ساخته می‌شود و ضخامت پوشش نایژک ها افزایش یافته و سرفه‌های تحریکی افزایش می‌یابد. جریان هوا در داخل نایژک ها با مشکل مواجه شده و ریه‌ها نیز دچار آسیب می‌شوند. سپس نایژک ها مکان مناسبی برای ایجاد عفونت خواهند شد.

علل ایجاد برونشیت مزمن

کشیدن سیگار شایع‌ترین علت ایجاد برونشیت مزمن است.

علل دیگر، گرد و غبار و آلودگی هوا می‌باشند. افرادی که در محل‌های کار خود در تماس، با گرد و غبار و بخارهای صنعتی هستند، نظیر معدنچیان زغال سنگ و کارگران کارخانه‌های ذوب فلزات نیز در معرض خطر ابتلا به این بیماری هستند.

آلودگی هوا زمانی که غلظت دی اکسید گوگرد و سایر آلاینده‌ها در اتمسفر افزایش می‌یابد، منجر به تشدید علائم برونشیت مزمن می‌شود. این علائم زمانی که فرد سیگاری نیز باشد بسیار بیشتر خواهد بود.

درمان برونشیت با گیاهان

برای درمان برونشیت همراه با خلط و سرفه از دمنوش گیاه ختمی استفاده می‌نمایم به طوری که یک استکان شیر را می‌جوشانیم و در یک لیوان می‌ریزید و یک قاشق غذاخوری ختمی را بعدا بروی لیوان شیر ریخته با یک قاشق بهم می‌زنید و ۵ دقیقع صبر می کنید و بعد از ۵ دقیقه به وسیله یک صافی دمنوش ختمی را در یک لیوان دیگری میرزید و روزی دو بار نیم ساعت قبل از صبحانه و شام می‌نوشید. و یا می‌تواند یک استکان از دمنوش ختمی را نیم ساعت قبل از نهار و یک استکان را دو ساعت بعد از نهار بنوشید.
مدت طول درمان برونشیت همراه با خلط و سرفه با دمنوش ختمی یکماه می‌باشد.

نکات مهم در تهیه و مصرف جوشانده برای درمان برونشیت

۱. دمنوش گیاه گل ختمی را باید هر بار تازه اماده کرده و میل بفرماید.
۲. کودکان بالای سه سال نیز می‌توانند از دمنوش گل ختمی استفاده نمایند.
۳. باید  در تهیه دمنوش گل ختمی از ختمی‌های استفاده نماید که به شکل گل هستند و از ختمی‌های که به شکل غنچه هستند استفاده ننماید.
۴. می‌توانید در تهیه دمنوش ختمی از اب بجای شیر استفاده کنید.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *