بیماری‌ها, دسته‌بندی نشده

درمان بزرگی پروستات در مردان (هایپرپلازی خوش‌خیم پروستات)

پروستات عضوی از دستگاه تناسلی مردانه است و به اندازه و شکل یک گردوی کوچک، در ابتدا مجرای ادراری در لگن خاصره قرار دارد. غدهٔ پروستات در سراسر دوران کودکی نسبتاً کوچک باقی می‌ماند و در سن بلوغ تحت تأثیر تستوسترون شروع به رشد می‌کنند. این غده در حدود سن ۲۰ سالگی به یک اندازهٔ تقریباً ثابت می‌رسد و تا سن حدود ۴۰ تا ۵۰ سالگی به همین اندازه (حدود ۳۰ سی سی) باقی می‌ماند. وزن پروستات در فرد بالغ سالم حدود ۲۰ تا ۲۵ گرم و اندازه آن ۴×۲×۳ سانتی‌متر است.

نقش پروستات در بدن

پروستات جدا از نقشی که در تولید مثل دارد، در ادرار مردان هم نقش مهمی ایفا می‌کند. پروستات مجرای پیشابراه را در فاصله مثانه تا آلت تناسلی دربر گرفته‌است. منقبض شدن عضلات پروستات باعث آهسته شدن جریان ادرار می‌شود.

بیماری‌های پروستات

سه گونه بیماری، غده پروستات را مبتلا می‌کند: دو نوع آن‌ها خوش‌خیم است و غالباً زندگی فرد را به مخاطره نمی‌اندازند و یک نوع آن بدخیم است. بیماری‌های پروستات ممکن است با هم اشتباه شوند، چون بسیاری از نشانه‌های آن‌ها مانند هم است.
این سه بیماری عبارتند از
۱. هایپرپلازی خوش‌ خیم پروستات (BPH) یا بزرگی خوش‌خیم پروستات که بزرگی غیرسرطانی غده پروستات و یکی از شایعترین اشکال بیماری پروستات است که تقریباً در نیمی از مردان بالای پنجاه سال دیده می‌شود.
۲. پروستاتیت (التهاب پروستات) که بیشتر به وسیله یک عفونت میکروبی ایجاد می‌شود.
۳. سرطان پروستات یک بیماری بالقوه شدید است، زیرا بدخیم می‌باشد.

هیپرپلازی خوش‌خیم پروستات

هیپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH) در مردان بالاتر از ۴۰ سال رخ می‌دهد که در آن پروستات اغلب تا حدی بزرگ می‌شود که ادرار کردن مشکل می‌شود. علت هیپرپلازی خوش‌خیم پروستات دقیقا معلوم نیست، گرچه این عارضه با غذاهای پرچربی، سابقه خانوادگی و هورمون‌ها ارتباط دارد.

علایم بزرگی پروستات چیست؟

علایم بزرگی پروستات شامل تکرر ادرار شبانه، تکرر ادرار روزانه، تخلیه نشدن ادرار به‌خوبی، کاهش قطر ادرار، کاهش پرش ادرار و این که آخرهای ادرار به صورت قطره ‌قطره می‌آید و فرد احساس می‌کند که باید دوباره به توالت مراجعه کند و به تدریج میزان ادرار باقی ‌مانده در مثانه زیاد می ‌شود. چون پروستات بزرگ شده گردن مثانه را بالا می ‌زند و ادرار تخلیه کامل نمی ‌شود.

درمان گیاهی هیپرپلازی خوش‌خیم پروستات

گیاهی که برای درمان بزرگی پروستات به کار برده می‌شود کلم بروکلی می باشد که جوشانده کلم بروکلی بصورت زیر اماده  و مصرف می‌نماید.

دو لیوان اب بدون کلر را در یک کتری می‌ریزید و اجازه می‌دهید با شعله ملایم بروی اجاق بجوشد و وقتی اب به جوش امد شعله اجاق را انقدر کم می‌کنید که اب در داخل کتری قل بزند و در این حالت ۲۰۰ تا ۲۵۰ گرم بروکلی خرد شده را در داخل کتری ریخته و درب کتری را می‌گذارید و اجازه می‌دهید بروکلی بمدت ۵ دقیقه همراه با اب بجوشد و بعد از ۵ دقیقه اجاق را خاموش کرده و درب کتری را بر می‌دارید و بعد از اینکه دمای محتویات داخل کتری به حالت ولرم نزدیک شد به وسیله یک صافی اب داخل کتری را دو لیوان می‌ریزد و یک لیوان انرا صبح ناشتا قبل از صبحانه و یک لیوان انرا عصر قبل از شام می‌نوشید و بعد از بیست دقیقه نوشیدن اب بروکلی می‌توانید غذای خودتان را میل بفرماید و یا می‌توانید یک لیوان از اب بروکلی را قبل از نهار و یک لیوان انرا دو ساعت بعد از نهار میل بفرماید و  بروکلی‌های بخارپز شده را نیز می‌توانید همراه غذا میل نماید.

طول مدت درمان با جوشانده بروکلی برای درمان بزرگی پروستات ٢١ روز می‌باشد. به نحوه‌ای که ۷ روز جوشانده کلم بروکلی را مصرف می‌نماید و سه روز جوشانده را مصرف نمی‌کنید در واقع بین هر هفت روز مصرف،  سه روز استراحت می‌نماید. و روزهای که جوشانده کلم بروکلی را نمی‌نوشید را جزء ان ۲۱ روز حساب ننماید.

اگر پروستات شما شروع به بزرگ شدن کرده از خوردن شکلات، شیرینی، ادویجات تند، غذاهای سرخ کردنی و باقلا خودداری فرماید چون این عوامل باعث می‌شود پروستات سریع‌تر بزرگ شود.

نکته:
وقتی بروکلی‌های خرد شده را در داخل اب در حال قل زدن می‌ریزید این کار باعث می‌شود مدت زمانی، جوشیدن اب در داخل کتری به تعویق بیفتد شما ۵ دقیقه را از زمانی در نظر می‌گیرد که اب در داخل کتری دوباره به حالت جوش در بیاید.
توصیه می‌شود به هنگام جوشیدن اب در داخل کتری، شعله اجاق را در حالت ملایم قرار داده و بروکلی‌های خرد شده را در داخل کتری بریزد دو یا سه دقیقه طول می‌کشد تا اب داخل کتری دوباره به حالت جوش در بیاید به محض جوشیدن اب در داخل کتری، شعله اجاق را انقدر کم می‌نماید تا اب در داخل کتری قل بزند و بعد از این کار ۵ دقیقه زمان را محاسبه کرده و بعد از ۵ دقیقه اجاق را خاموش می‌نماید.

نکات مهم در تهیه جوشانده برای درمان هیپرپلازی خوش‌خیم پروستات

۱. در تهیه جوشانده بروکلی، حتما کلم بروکلی های را انتخاب کنید که سبز و سفت باشند و از کلم بروکلی های که زرد شده‌اند استفاده نکنید چون انها دیگر خاصیت درمانی ندارند.

۲. اگر مشکل کم کاری یا پرکاری غده تیروئید دارید دو ساعت قبل از اینکه جوشانده کلم بروکلی را مصرف نماید حتما ۵ گرم ( به اندازه یک مشت) شوید مصرف کنید چون بروکلی بدلیل داشتن گوگرد باعث عدم جذب ید در بدن می‌شود و شوید سطح ید را در بدن تنظیم می‌کند بطوریکه قبل از صبحانه و شام شوید تازه مصرف می‌کنید و دو ساعت بعد از صبحانه و شام می‌توانید یک لیوان از جوشانده کلم بروکلی را می‌نوشید.

٣. جوشانده کلم بروکلی را باید هر روز تازه اماده کرده و میل بفرماید و هر موقع که جوشانده کلم بروکلی را اماده کنید خاصیت درمانی ان ۱۲ می‌باشد به شرط اینکه در یخچال نگهداری شود.

۴.  خوردن دانه‌های بروکلی در درمان بزرگی پروستات الزامی نمی‌باشد و مهم نوشیدن اب بروکلی می‌باشد.

۵. می‌توانید بروکلی‌های مورد نیارتان را به مقدار ۲۰۰ تا ۲۵۰ گرم بسته‌ بندی کرده و در فریزر نگهداری نماید و بروکلی‌های نگهداری شده در فریزر خواص خود را تا شش ماه حفظ می‌نمایند.

۶. برای پیشگیری از بزرگی پروستات مخصوصا از ۴۰ سالگی به بالا پشنهاد می‌شود هر ۶ ماه ۲۱ روز جوشانده بروکلی را اماده و میل بفرماید.

۷. اگر در پروستات هر گونه مشکلی دارید از بلند کردن اجسام سنگین خوداری نماید و باری را که بلند می‌کنید نباید از پنچ کیلوگرم سنگین‌تر باشد در غیر اینصورت مشکلات پروستات شما تشدیدتر خواهد شد.

۸. کسانی که از بزرگی خوش خیم پروستات رنج می برند باید خود را در مقابل سرما قرار ندهند. به خصوص در فصل پاییز و زمستان اینگونه بیماران باید از بند ناف تا انگشتان پا را کاملا با لباس گرم بپوشند.

 

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.