بیماری‌ها, دسته‌بندی نشده

کنترل بیماری دیابت نوع 2 با گیاهان

دیابت یا بیماری قند یک اختلال سوخت و سازی (متابولیک) در بدن است. در این بیماری توانایی تولید هورمون انسولین در بدن از بین می‌رود یا بدن در برابر انسولین مقاوم شده و بنابراین انسولین تولیدی نمی‌تواند عملکرد طبیعی خود را انجام دهد. نقش اصلی انسولین پایین آوردن قند خون توسط سازوکارهای مختلف است. دیابت دو نوع اصلی دارد. در دیابت نوع یک، تخریب سلول‌های بتا در پانکراس منجر به نقص تولید انسولین می‌شود و در نوع دو، مقاومت پیش رونده بدن به انسولین وجود دارد که در نهایت ممکن است به تخریب سلول‌های بتای پانکراس و نقص کامل تولید انسولین منجر شود. در دیابت نوع دو مشخص است که عوامل ژنتیکی، چاقی و کم‌تحرکی نقش مهمی در ابتلای فرد دارند.

در دیابت، سرعت و توانایی بدن در استفاده و سوخت و ساز کامل گلوکز کاهش می‌یابد از این‌رو میزان قند خون افزایش یافته که به‌آن هایپرگلیسمی می‌گویند. وقتی این افزایش قند در دراز مدت در بدن وجود داشته باشد، سبب تخریب رگ‌های بسیار ریز در بدن می‌شود که می‌تواند اعضای مختلف بدن همچون کلیه، چشم و اعصاب را درگیر کند. همچنین دیابت با افزایش ریسک بیماری‌های قلبی عروقی ارتباط مستقیمی دارد.

انواع بیماری دیابت

به طور كلی دیابت به چهار گروه دیابت نوع ۱، دیابت نوع ۲، دیابت حاملگی و دیابت به علل متفرقه تقسیم‌ بندی می شود.

علائم اولیه دیابت چیست؟

دیابت نوع ۱ معمولاً شروع پر سر و صدایی دارد و با علائمی چون تشنگی، پُر ادراری، پُر نوشی، كاهش وزن، گرسنگی و خستگی شدید تظاهر پیدا می‌ كند.
دیابت نوع ۲ شروع خیلی آهسته ‌تری دارد و شایع ‌ترین علامت اولیه ی آن در واقع “بی علامتی” است. درصد قابل توجهی از مبتلایان به دیابت نوع ۲ (تقریباً ۵۰ درصد آنها) از بیماری خود اطلاعی ندارند و تنها با انجام آزمایش قند خون می ‌توان بیماری آنها را تشخیص داد. با این وجود در صورت عدم كنترل مطلوب، ممكن است علائمی مشابه به دیابت نوع ۱ نیز بروز كند.
از دیگر علائم دیابت نوع ۲ می‌توان به عفونت‌های مكرر، مخصوصاً عفونت دستگاه ادراری و پوست، تاری دید، بهبودی دیررس زخم‌ها، احساس سوزش و بی حسی در انگشتان پا اشاره كرد.

قند خون دیابتی ها چقدر باید باشد؟

یکی از دغدغه های مهم  و اساسی برای افراد دیابتی این است که قند خون شان را در محدوده مطلوب و مناسب حفظ کنند، ولی محدوده مطلوب قند خون برای افراد دیابتی چقدر است؟
قند خون ناشتای طبیعی برای یک فرد طبیعی غیر دیابتی در حدود ۷۰ تا ۱۰۰ میلی گرم در دسی لیتر است

.مقادیر قند خون مطلوب برای افراد مبتلا به دیابت به شرح زیر می باشد:

– قند خون ناشتا : ۷۰ تا ۱۳۰ میلی گرم در دسی لیتر
– قند خون پس از وعده غذایی : کمتر از ۱۸۰ میلی گرم در دسی لیتر
– قند خون ۲ ساعت پس از صرف غذا :  کمتر از ۱۴۰ میلی گرم در دسی لیتر

قند خون ۲ ساعت بعد از صرف غذا در فرد عادی باید کمتر از ۱۲۰ میلی گرم در دسی لیتر باشد، ولی هدف مطلوب در بیماران دیابتی این است که این قند خون به کمتر از ۱۴۰ میلی گرم در دسی لیتر برسد.
البته به یاد داشته باشید مقادیر مطلوب مذکور ممکن است برای تمام افراد دیابتی مصداق نداشته باشد و ممکن است شرایط بالینی شما به گونه ای باشد که پزشک معالج تان محدوده مطلوب قند خون برای شما را قدری متفاوت با مقادیر ذکر شده در نظر بگیرد؛ برای مثال افرادی که دچار افت قند خون ناآگاهانه می گردند ممکن است نیازمند یک قند خون بالاتر باشند.
همانطور که ذکر شد افت قند خون یا هیپوگلیسمی یکی از عوارض بیماری دیابت است که در کنترل دیابت باید به آن توجه نمود. هیپوگلیسمی عبارت است از کاهش قند خون به کمتر از ۷۰ تا ۸۰ میلی گرم در دسی لیتر و علایم آن عبارتند از : افزایش ضربان قلب ، سرگیجه ، سنگینی سر ، احساس گیجی و گنگی، لرزش، اضطراب ، عرق کردن ، خواب آلودگی، احساس ضعف و گرسنگی و اختلال در صحبت کردن.

کنترل بیماری دیابت نوع ۲ با گیاهان

اگر با مصرف داروهای تجویز شده توسط پزشک نمی‌توانید قند خون‌تان را پایین بیاورید می‌توانید با انجام روش‌های زیر به همراه مصرف داروهایتان قند خون تان را پایین بیاورید.

۱. هر روز یک قاشق غذاخوری روغن سیاه دانه در یکی از وعده‌های غذایی میل می‌فرماید روغن سیاه دانه در پایین اوردن قند خوردن عملکرد بی نظیری دارد البته روغن سیاه دانه باید حتما به روش پرس سرد روغنگیری شده باشد در غیر اینصورت روغن سیاه دانه در پایین اوردن قند خون موثر واقع نخواهد شد.

۲. در فصل پاییز و زمستان برای پایین اوردن قند خون می‌توانید جوشانده کلم سفید را اماده و مصرف نماید و نحوه اماده کردن ان بدین شکل است که، سه لیوان اب بدون کلر را داخل یک کتری می‌ریزید و اجازه می‌دهید با شعله ملایم بروی اجاق بجوشد وقتی اب به جوش امد شعله اجاق را انقدر کم می‌نماید که اب در داخل کتری قل بزند و در این حالت چهار عدد از برگهای بزرگ و بیرونی کلم سفید را داخل کتری ریخته و درب کتری را می‌گذارید و اجازه می‌دهید برگهای کلم سفید بمدت ۱۵ دقیقه همراه با اب بجوشد و بعد از ۱۵ دقیقه اجاق را خاموش کرده و درب کتری را بر می‌دارید و بعد از اینکه دمای محتویات داخل کتری به حالت ولرم نزدیک شد به وسیله یک صافی اب داخل کتری را در سه لیوان می‌ریزد و یک ساعت بعد از هر وعده غذایی، یک لیوان از جوشانده کلم سفید را می‌نوشید.

نکته:
وقتی برک‌های کلم سفید را در داخل اب در حال قل زدن می‌ریزید این کار باعث می‌شود مدت زمانی، جوشیدن اب در داخل کتری به تعویق بیفتد شما ۵ دقیقه را از زمانی در نظر می‌گیرد که اب در داخل کتری دوباره به حالت جوش در بیاید.
توصیه می‌شود به هنگام جوشیدن اب در داخل کتری، شعله اجاق را در حالت ملایم قرار داده و برک‌های کلم سفید را در داخل کتری بریزد دو یا سه دقیقه طول می‌کشد تا اب داخل کتری دوباره به حالت جوش در بیاید به محض جوشیدن اب در داخل کتری، شعله اجاق را انقدر کم می‌نماید تا اب در داخل کتری قل بزند و بعد از این کار ۵ دقیقه زمان را محاسبه کرده و بعد از ۵ دقیقه اجاق را خاموش می‌نماید.

برخی مواقع قند به خاطر استرس بالا می‌رود برای پایین اوردن قند عصبی می‌تواند از دمنوش گیاه بادرنجبویه استفاده نماید و نحوه اماده کردن دمنوش گیاه بادرنجبویه بدین شکل است که به یک لیوان اب جوش می‌ریزد و بروی یک لیوان اب جوش یک قاشق غذاخوری گیاه بادرنجبویه میریزد و با قاشق هم می‌زنید و اجازه می‌دهید محتویات داخل لیوان ولرم شود و بعد محتویات لیوان بوسیله یک صافی در یک لیوان دیگر می‌ریزد و می‌نوشید.
در روز می‌توانید دو بار دمنوش گیاه بادریجبویه را اماده کرده و مصرف نماید.

توجه داشته باشید بعد از تنظیم قند خون بعد از دو هفته تا یکماه دیگر نیازی به مصرف روغن سیاه دانه و جوشانده کلم سفید نمی‌باشد و فقط مصرف داروهایی پزشک برای کنترل قند خون کافی می‌باشد.

معمولا بیمارن دیابت در برخی از ساعات روز یا موقعی که داروهای قند را مصرف می‌نمایند دچار حالت افت قند خون یا هیپوگلیسمی می‌شوند و برای اینکه این حالت تقلیل پیدا کند می‌توانند بعد از مصرف داروهای مربوط به دیابت، یک عدد سیب زمینی متوسط اب پز شده میل نمایند نشاسته موجود در سیب رمینی باعث می‌شود قند خون نه بشدت بالا برود نه به شدت پایین اید در حالی که نشاسته موجود در نان و برنج، سریع قند خون را بالا برده و سریع نیز، انرا پایین می اورند.
توجه داشته باشد نوع سیب زمین باید از نوع سیب زمینی سنتی باشد که نشاسته تشکیل دهنده ان ۷۰ درصد آمیلوپكتین و ۳۰ درصد آمیلوز می‌باشند درحالی که نشاسته سیب زمینی اصلاح شده۱۰۰ درصد از آمیلوپكتین تشکیل شده‌اند.

نکات مهم در  تهیه جوشانده برای کنترل بیماری دیابت نوع ۲

۱. در تهیه جوشانده کلم برگ سفید، حتما از برگهای بزرگ و بیرونی کلم استفاده کنید معمولا این برگها کلم، توسط میوه فروشان به بیرون ریخته می‌شوند.

۲. حتما در تهیه جوشانده کلم سفید از کلم‌های سفید سنتی و بزرگ که در فصل پاییز برداشت می‌شوند استفاده کنید.

۳. اگر مشکل کم کاری یا پرکاری غده تیروئید دارید دو ساعت قبل از اینکه جوشانده کلم سفید را مصرف نماید حتما ۵ گرم ( به اندازه یک مشت) شوید مصرف کنید چون کلم سفید بدلیل داشتن گوگرد باعث عدم جذب ید در بدن می‌شود و شوید سطح ید را در بدن تنظیم می‌کند بطوریکه قبل از صبحانه و شام شوید تازه مصرف می‌کنید و دو ساعت بعد از صبحانه و شام می‌توانید یک لیوان از جوشانده کلم بروکلی را بنوشید.

۴. جوشانده کلم سفید را باید هر روز تازه اماده کرده و میل بفرماید و هر موقع که جوشانده کلم سفید را اماده کنید خاصیت درمانی ان ۱۵ ساعت می‌باشد.

۵. مصرف جوشانده کلم سفید باعث ایجاد گاز در روده‌ها می‌شود و برای اینکه بعد از نوشیدن جوشانده کلم دچار نفخ نشوید می‌توانید هنگام نوشیدن جوشانده کلم چهار قطره اب لیمو تازه به ان اضافه نماید.

۶. به کسانی که در خانواده خود سابقه بیماری قندی دارند پشنهاد میشود جهت پیشگیری از بیماری قند سالی دو بار هر شش ماه یکبار به مدت پانزده روز جوشانده کلم سفید مصرف نمایند.

۷. بجای یک قاشق مربا خوری روغن سیاه دانه می‌توانید دو قاشق غذاخوری سیاه دانه را در هاونگ کوبیده و به همراه ماست یا اب میل نماید.

۸. در موقع خرید گیاه بادرنجبویه دقت فرماید که موقع بویدن گیاه بوی لیمو را حس نماید در صورت نداشتن بوی لیمو گیاه بادرنجبویه دیگر خاصیت درمانی ندارد.

۹. افرادی که مشکل کبد چرب دارند در پایین اوردن قند خون خود با مشکل مواجه می‌شوند که برای درمان کبد چرب می‌توانید از معجون جعفری و لیمو استفاده نمایند.

۱۰. فاصله نوشیدن بین دو جوشانده نباید از سه ساعت کمتر باشد.

۱۱. به هیچ وجه داروهای که پزشک برای بیماری قند شما تجویز کرده را قطع ننماید.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.