بیماری‌ها, دسته‌بندی نشده

درمان رفلاکس معده یا بازگشت اسید معده به مری

غذایی که می جوید و قورت می دهید، از طریق مری پایین رفته و به معده می‌رسد. سپس اسید گوارشی معده و آنزیم های گوارشی شروع به هضم و تجزیه غذاها می‌کنند.
یک نوع ماهیچه خاص به نام اسفنکتر بین مری و معده است. اسفنکتر مثل یک دروازه عمل می‌کند که هنگام ورود غذا به سمت معده باز شده و سپس دوباره بسته می‌شود. بسته شدن این دروازه باعث می‌شود که غذا و اسید معده به سمت مری برنگردد.
اگر این ماهیچه در عملکرد خود دچار مشکل شده و اشتباهی باز و یا بسته شود، غذا و اسید معده به داخل مری برمی‌گردد. این اتفاق، مشکلی به‌وجود می‌آورد که به آن ریفلاکس معده یا سوزش سردل یا ترش کردن غذا می‌گویند.
وقتی که مواد داخل معده به سمت بالا و داخل مری برمی‌گردند باعث تحریک مری می‌شوند، زیرا آن‌چه که در معده وجود دارد با اسید معده مخلوط شده است. اسید معده باعث ایجاد احساس سوزش می‌شود.

بعضی از نشانه‌های رفلاکس معده عبارتند از:

١. سوزش سر دل که شایع‌ترین علامت ریفلاکس معده است. احساس سوزش می‌تواند از قفسه سینه شخص شروع شده و به گلو و گردن برسد و معمولا به همراه حس یک مزه ترش اسیدی یا تلخ در دهان است.
٢. خس‌خس سینه و سرفه: این اتفاق وقتی می‌افتد که اسید معده به داخل گلو برگشته و از آن‌جا به داخل نای‌ و ریه‌ بریزد. در چنین حالتی، قفسه سینه درد گرفته و ممکن است قورت دادن غذا برای شخص سخت و حتی دردناک شود.
٣.  باد گلو یا آروغ زدن: باد گلو باعث خروج اسید و گاز معده می‌شود و اگر زیاد اتفاق بیفتد، می‌تواند یکی از نشانه‌های بیماری ریفلاکس معده باشد.

درمان رفلاکس معده

درمان ریفلاکس معده بدین شکل است که هنگامی که احساس رفلاکس معده می کنید که معمولا همراه با احساس سوزش  همراه می باشد و این احساس سوزش می‌تواند از قفسه سینه شخص شروع شده و به گلو و گردن برسد و معمولا به همراه حس یک مزه ترش اسیدی یا تلخ در دهان است. شما باید سریعا فقط دو جرعه شیر سرد بنوشید معمولا احساس سوزش و درد بعد از 5 دقیقه از بین می‌رود و امکان دارد بعد از نیم ساعت یا یکساعت دوباره باز احساس سوزش داشته باشید باز دوباره سریعا فقط دو جرعه شیر سرد می نوشید این فرایند را انقدر تکرار می‌کنید تا درمان حاصل گردد
علاوه بر نوشیدن دو جرعه شیر در احساس سوزش برای پیشگیری و درمان ریفلاکس معده یک فنجان اب هویج تازه هر شب قبل از اینکه بخوابید در طول مدت درمان و یک هفته بعد از درمان می نوشید تا درمان کامل حاصل گردد.

نکات مهم درمان رفلاکس معده و یا بازگشت اسید معده به مری

١. اگر رفلاکس معده همراه با عفونت هلیکوباکترپیلوری باشد ابتدا باید عفونت هلیکوباکترپیلوری درمان گردد.

٢. در استفاده از روش دو جرعه نوشیدن شیر برای درمان رفلاکس معده باید توجه داشته باشید که حتما باید در مدت کوتاهی حداکثر نیم ساعت از شروع سوزش یا درد معده به شیر دسترسی داشته باشید. اگر در مدت زمان کوتاهی از شروع سوزش یا درد معده به شیر دسترسی نداشته باشید در هر بار گویا مداوا از سر شروع می‌شود. پس در طول مدت درمان که حداکثر یک‌ماه می‌باشد همیشه یک شیشه کوچک شیر به همراه داشته باشید.

٣. در طول مدت درمان از خوردن غذاهای سرخ کردنی اجتناب کنید هر خوراکی بسیار سرخ یا برشته‌ شده، دارای اکرولئین می‌باشد و از ترکیبات سرطان‌زا محسوب می‌شوند. چیپس و سیب‌زمینی زیادسرخ‌شده نیز نمونه‌های مشهوری از این مواد هستند. که به سیستم گوارش نیز صدمات زیادی وارد می‌کند.

۴. اگر با این روش نتوانست بیماری رفلاکس معده در مدت یک هفته خوب کنید حتما به یک پزشک مراجعه کنید چون شاید عمق بیماری رفلاکس شاید خیلی تشدید شده که حتی نیاز به جراحی نیز دارید.

۵. با این تصور که سریع‌تر از سوزش معده رها شوید مبادا بیش از دو جرعه شیربنوشید.

۶. در طول مدت درمان لطفا بعد از غذا خوردن شیرینی و میوه میل نفرماید و حداقل بعد از دو ساعت غذا خوردن می‌توانید شیرینی و میوه میل کنید.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.