بیماری‌ها, دسته‌بندی نشده

درمان سرماخوردگی

سرماخوردگی بیماری واگیردار مربوط به دستگاه تنفسی فوقانی است که عمدتاً بینی را تحت تأثیر قرار می‌دهد. سرماخوردگی معمولاً با خستگی، احساس سرما، عطسه و سردرد آغاز می‌شود و با علائمی چون سرفه، گلودرد، آبریزش بینی و تب ادامه می‌یابد و معمولاً هفت تا ده روز بعد برطرف می‌شود و برخی علائم ممکن است تا سه هفته طول بکشد. بیش از دویست نوع ویروس عامل سرماخوردگی وجود دارد.
عفونت دستگاه تنفسی فوقانی بر اساس قسمت‌هایی از بدن که بیشتر دچار عفونت می‌شوند، دسته‌بندی می‌گردند، که سرماخوردگی عمدتاً بینی، سینوس‌ها (سینوزیت)، گلو (فارنژیت) و همچنین قرمزی یک یا هر دو چشم تحت تأثیر قرار می‌دهد.

درمان سرما خوردگی با گیاهان

برای درمان سرماخوردگی از دو گیاه استفاده می‌شود گل ختمی و مریم گلی

برای درمان گلودرد و االتهاب گلو از گیاه مریم گلی استفاده می‌کنیم که یک گیاه با خاصیت انتی‌بیوتیک و انتی ویروس می‌باشد و نحوه استفاده از جوشانده مریم گلی بدین صورت است که یک لیوان اب بدون کلر را،  داخل یک کتری می‌ریزید و اجازه می‌دهید با شعله ملایم بروی اجاق بجوشد و وقتی اب به جوش امد شعله اجاق را انقدر کم می‌کنید که اب در داخل کتری قل بزند و در این حالت یک قاشق غذا‌خوری از مریم گلی (پنچ گرم) را داخل کتری ریخته و درب کتری را می‌گذارید و اجازه می‌دهید گیاه مریم گلی بمدت ۸ دقیقه همراه با اب بجوشد و بعد از ۸ دقیقه اجاق را خاموش کرده و بعد از اینکه دمای محتویات داخل کتری به حالت ولرم نزدیک شد به وسیله یک صافی اب داخل کتری را در یک لیوان می‌ریزد و روزی سه بار به مدت ۱۰ روز با ان غِرغِره انجام می‌دهید. و هر روز نیز یک لیوان جوشانده مریم گلی می نوشید.

برای درمان برونشیت همراه با خلط و سرفه از دمنوش گیاه ختمی استفاده می‌نمایم به طوری که یک استکان شیر را می‌جوشانیم و در یک لیوان می‌ریزید و یک قاشق غذاخوری ختمی را بعدا بروی لیوان شیر ریخته با یک قاشق بهم می‌زنید و ۵ دقیقع صبر می کنید و بعد از ۵ دقیقه به وسیله یک صافی دمنوش ختمی را در یک لیوان دیگری میرزید و روزی دو بار نیم ساعت قبل از صبحانه و شام می‌نوشید. و یا می‌تواند یک استکان از دمنوش ختمی را نیم ساعت قبل از نهار و یک استکان را دو ساعت بعد از نهار بنوشید.
مدت طول درمان با دمنوش ختمی برای درمان سرفه در سرماخوردگی ۱۰ روز می‌باشد.

نکات مهم در تهیه و مصرف جوشانده برای درمان سرماخوردگی

۱. جوشانده گیاه مریم گلی را باید هر روز تازه اماده کرده و میل بفرماید و هر موقع که جوشانده گیاه مریم گلی را اماده کنید خاصیت درمانی ان ۱۵ ساعت می‌باشد.
۲. کودکان بالای سه سال نیز می‌توانند از جوشانده مریم گلی استفاده نمایند.
۳. پشنهاد می‌شود با توجه به اینکه کودکان خیلی درگیر التهاب گلو می‌شوند و در صورت سهل انگاری در درمان ان منجر به تب روماتیسمی و گلومرولونفریت می‌شوند تب روماتیسمی دارای علایم مفصلی، پوستی و قلبی می ‌باشد و گلومرولونفریت با درگیری کلیوی همراه است. لذا پشنهاد می‌گردد برای پیشگیری از التهاب گلو در کودکان، هر ماه یک هفته با جوشانده مریم گلی غرغره انجام دهند.
۴. می‌توانید در تهیه دمنوش ختمی از اب بجای شیر استفاده کنید.
۵. فاصله بین استفاده از دو جوشانده باید حداقل دو ساعت باشد.
۶. برای اینکه ویروس‌های سرماخوردگی در محیط خانه پخش نشوند. می‌توانید یک مشت اسطوخودس را داخل دستگاه بخور بریزید برای اینکه اسطخودوس باعث می‌شود تمام ویروس‌ها در محیط خانه از بین بروند.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.