بیماری‌ها, دسته‌بندی نشده

درمان فارنژیت یا التهاب گلو

فارنژیت یا التهاب گلو، به عنوان یک علامت در بسیاری از بیماری‌های عفونی و التهابی دستگاه تنفس فوقانی دیده می‌شود.


بسیاری از عوامل ویروسی، باکتریال، قارچی و حتی غیرعفونی باعث فارنژیت می‌شوند. فارنژیت می‌تواند باعث ورم لوزه‌ها شود و گاه با تب و سرفه همراه است.
شایع ‌ترین نوع فارنژیت، فارنژیت استرپتوکوکی است. در فارنژیت استرپتوکوکی همان طور که از نامش پیدا است، عامل ایجاد کننده، یک باکتری به نام استرپتوکوک می ‌باشد. استرپتوکوک باعث ایجاد گلودرد، قرمزی و اگزودا(پوشش زرد روی لوزه ‌ها)، پتشی یا دانه ‌های قرمز روی فضای خلفی حلق می‌ شود.
وجود استرپتوکوک در حلق انسان و رشد آن در صورت عدم درمان و کنترل بیماری، ممکن است منجر به تب روماتیسمی و گلومرولونفریت شود و از این نظر، درمان آن حائز اهمیت بسیار است، تب روماتیسمی دارای علایم مفصلی، پوستی و قلبی می ‌باشد و گلومرولونفریت با درگیری کلیوی همراه است.

در صورتی که منبع بیماری باکتریایی یا قارچی باشد از درمان با آنتی‌بیوتیک‌ها یا داروهای ضد قارچ استفاده می‌کنند. در صورتی که منبع بیماری ویروسی باشد درمان بسته به نوع ویروس متفاوت است.

درمان فارنژیت یا التهاب گلو با گیاهان

برای درمان فارنژیت حاد از گیاه مریم گلی استفاده می‌کنیم که یک گیاه با خاصیت انتی‌بیوتیک و انتی ویروس می‌باشد و نحوه استفاده از جوشانده مریم گلی بدین صورت است که یک لیوان اب بدون کلر را،  داخل یک کتری می‌ریزید و اجازه می‌دهید با شعله ملایم بروی اجاق بجوشد و وقتی اب به جوش امد شعله اجاق را انقدر کم می‌کنید که اب در داخل کتری قل بزند و در این حالت یک قاشق غذا‌خوری از مریم گلی (پنچ گرم) را داخل کتری ریخته و درب کتری را می‌گذارید و اجازه می‌دهید گیاه مریم گلی بمدت ۸ دقیقه همراه با اب بجوشد و بعد از ۸ دقیقه اجاق را خاموش کرده و بعد از اینکه دمای محتویات داخل کتری به حالت ولرم نزدیک شد به وسیله یک صافی اب داخل کتری را در یک لیوان می‌ریزد و روزی سه بار به مدت ۱۵ روز با ان غِرغِره انجام می‌دهید.

گیاه مریم گلی در درمان فارنژیت حاد عملکرد فوق العاده‌ای دارد ولی اگر فارنژیت یا التهاب گلو از نوع فارنژیت مزمن باشد در درمان ان از ترکیب گیاه مریم گلی و پنیرک استفاده می‌شود که گیاه پنیرک باعث می‌شود خاصیت انتی‌بیوتیک و انتی ویروس مریم گلی افزایش چشمگیری پیدا کند و نحوه استفاده از ترکیب این دو گیاه بدین صورت است که  ۳ واحد از گیاه مریم گلی و یک واحد از گیاه پنیرک را با هم مخلوط کرده و جوشانده ان را در ۸ دقیقه اماده می‌کنید و روزی سه بار(صبح، ظهر و عصر ) بمدت یکماه  با ان غِرغِره انجام می‌دهید. و یا به عبارت ساده در موقع اماده کردن جوشانده یک قاشق غذاخوری از گیاه مریم گلی و یک قاشق چایخوری از گیاه پنیرک را با هم مخلوط می‌نمایم.
مصرف گیاه پنیرک باعث می‌شود که دوره عادت ماهیانه نامنظم و یا به تاخیر بیفتد و کسانی که می‌خواهند باردار شوند نیز باید از مصرف گیاه پنیرک خودداری نمایند.

نکات مهم در تهیه و مصرف جوشانده برای درمان فارنژیت یا التهاب گلو

۱. جوشانده گیاه مریم گلی را باید هر روز تازه اماده کرده و میل بفرماید و هر موقع که جوشانده گیاه مریم گلی را اماده کنید خاصیت درمانی ان ۱۵ ساعت می‌باشد.
۲. کودکان بالای سه سال نیز می‌توانند از جوشانده مریم گلی استفاده نمایند.
۳. پشنهاد می‌شود با توجه به اینکه کودکان خیلی درگیر التهاب گلو می‌شوند و در صورت سهل انگاری در درمان ان منجر به تب روماتیسمی و گلومرولونفریت می‌شوند تب روماتیسمی دارای علایم مفصلی، پوستی و قلبی می ‌باشد و گلومرولونفریت با درگیری کلیوی همراه است. لذا پشنهاد می‌گردد برای پیشگیری از التهاب گلو در کودکان، هر ماه یک هفته با جوشانده مریم گلی غرغره انجام دهند.
۴. جوشانده ترکیب گیاهان مریم گلی با پنیرک در درمان گرفتگی صدا نیز تاثیرات بسزایی دارد.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *