بیماری‌ها, تغذیه, دسته‌بندی نشده

درمان گاستریت و زخم معده

زخم معده

گاستریت یا ورم‌ معده‌ به حالتی گفته می‌شود که در آن معده دچار التهاب‌ یا عفونت‌ خفیف‌ در لایه مخاطی می‌شود‌. بسیاری از اوقات، التهاب و ورم علامتی ندارد اما بعضی مواقع با احساس بزرگی شکم و سنگینی همراه است.
در حالیکه زخم معده عفونتی است که عمدتاً به علت افزایش ترشح اسید کلریدریک، در مخاط داخلی معده رُخ می‌دهد. این اسید‌ توسط سلول‌های پوشش داخلی معده ترشح شده و پوشش داخلی معده را تضعیف می‌کنند. افزایش ترشح اسید هیدروکلریک عمدتاً به دلایلی نظیر پرخوری، مصرف غذاهای سنگین به صورت مکرر، خوردن بیش از حد غذاهای تند، سیگار کشیدن، نوشیدن قهوه و الکل، مسمومیت‌های غذایی، عفونت هلیکوباکترپیلوری، التهاب معده، مصرف داروهای ضدالتهابی غیراستروییدی همانند آسپرین، بروفن، ایبوپروفن و ناپروکسن، کورتیکو استروییدها، سندرم زولینگر- الیسون و زخم های ناشی از استرس از علل اصلی پیدایش زخم معده می باشند.
زخم معده علائم بسیاری مانند احساس سوزش بین قفسه سینه و ناف، بی اشتهایی، نفخ، سوزش سر دل، تهوع، سوء هاضمه، کاهش وزن و غیره دارد.

درمان گیاهی ورم و زخم معده

در درمان ورم و زخم معده معمولا دو حالت عمده وجود دارد که عبارتند از:
١. تشخیص ورم و زخم معده همراه با عفونت هلیکوباکترپیلوری
٢. تشخیص ورم و زخم معده بدون عفونت هلیکوباکترپیلوری

١. درمان ورم یا زخم معده همراه با تشخیص عفونت هلیکوباکترپیلوری

در این حالت ما باید دو کار را همزمان باهم انجام دهید هم درمان عفونت هلیکوباکترپیلوری و هم درمان ورم یا زخم معده، که درمان به روش زیر انجام می‌پذیرد.

الف) برای درمان عفونت هلیکوباکترپیلوری از  جوشانده  کلم بروکلی استفاده می‌نماید.

ب) برای درمان ورم یا زخم معده از جوشانده گیاه گل همیشه بهار استفاده می‌کنید به نحوه‌ای که یک لیوان اب بدون کلر در داخل یک کتری می‌ریزید و اجازه می‌دهید با شعله ملایم بروی اجاق بجوشد و وقتی اب به جوش امد شعله اجاق را انقدر کم می‌نماید که اب در داخل کتری قل بزند و در این حالت یک قاشق غذا‌خوری از گیاه گل همیشه بهار را داخل کتری ریخته و درب کتری را می‌گذارید و اجازه می‌دهید گیاه گل همیشه بهار بمدت ۵ دقیقه همراه با اب بجوشد و بعد از ۵ دقیقه اجاق را خاموش کرده و محتویات داخل کتری را بلافاصله به وسیله یک صافی در یک لیوان می‌ریزد و وقتی اب داخل لیوان ولرم شد انرا دو ساعت بعد از شام می‌نوشید.
طول مدت درمان با جوشانده گیاه گل همیشه بهار برای درمان ورم یا زخم معده  یک‌ماه می‌باشد.
و هر روز نیز یک قاشق غذاخوری روغن سیاه دانه‌ای که به روش روغنگیری پرس سرد تهیه شده باشد همراه با یک لیوان اب یا ماست میل می‌فرماید..

٢. درمان ورم یا زخم معده بدون تشخیص عفونت هلیکوباکترپیلوری

برای درمان ورم یا زخم معده، جوشانده گیاه گل همیشه بهار را در ۵ دقیقه اماده و هر شب دو ساعت بعد از شام می‌نوشید.
طول مدت درمان با جوشانده گیاه گل همیشه بهار برای درمان ورم یا زخم معده  یک‌ماه می‌باشد.
و هر روز نیز یک قاشق غذاخوری روغن سیاه دانه‌ای که به روش روغن‌گیری پرس سرد تهیه شده باشد را همراه با یک لیوان اب یا ماست میل می‌فرماید.

نکات مهم در تهیه و مصرف جوشانده برای ورم یا زخم معده

۱. در طول مدت درمان از خوردن غذاهای سرخ کردنی اجتناب کنید هر خوراکی بسیار سرخ یا برشته‌شده، دارای اکرولئین می‌باشد و از ترکیبات سرطان‌زا محسوب می‌شوند. چیپس و سیب‌زمینی زیادسرخ‌شده نیز نمونه‌های مشهوری از این مواد هستند. که به سیستم گوارش صدمات زیادی وارد می‌کنند.

۲. بجای گیاه گل همیشه بهار برای درمان ورم یا زخم معده می‌توانید از گل کلم استفاده کنید و جوشانده انرا را بصورت زیر اماده کرده و بنوشید.
دو لیوان اب بدون کلر را در داخل یک کتری می‌ریزید و اجازه می‌دهید با شعله ملایم بروی اجاق بجوشد و وقتی اب به جوش امد شعله اجاق را انقدر کم می‌کنید که اب در داخل کتری قل بزند و در این حالت ۲۰۰ تا ۲۵۰ گرم گل کلم خرد شده را در داخل کتری ریخته و درب کتری را می‌گذارید و اجازه می‌دهید گل کلم ۵ دقیقه همراه با اب بجوشد و بعد از ۵ دقیقه اجاق را خاموش کرده و درب کتری را بر می‌دارید و صبر می‌کنید دمای محتویات داخل کتری به حالت ولرم نزدیک شود و بعد به وسیله یک صافی محتویات داخل کتری را در دو لیوان می‌ریزد یک لیوان از اب بروکلی را قبل از نهار و یک لیوان انرا دو ساعت بعد از نهار میل بفرماید و  گل کلم‌های بخارپز شده را نیز می‌توانید همراه غذا میل نماید.
طول درمان با جوشانده گل کلم برای درمان ورم یا زخم معده یک‌ماه می‌باشد.

نکته:
وقتی گل کلم‌های خرد شده را در داخل اب در حال قل زدن می‌ریزید این کار باعث می‌شود مدت زمانی، جوشیدن اب در داخل کتری به تعویق بیفتد شما ۵ دقیقه را از زمانی در نظر می‌گیرد که اب در داخل کتری دوباره به حالت جوش در بیاید.
توصیه می‌شود به هنگام جوشیدن اب در داخل کتری، شعله اجاق را در حالت ملایم قرار داده و گل کلم‌های خرد شده را در داخل کتری بریزد دو یا سه دقیقه طول می‌کشد تا اب داخل کتری دوباره به حالت جوش در بیاید به محض جوشیدن اب در داخل کتری، شعله اجاق را انقدر کم می‌نماید تا اب در داخل کتری قل بزند و بعد از این کار ۵ دقیقه زمان را محاسبه کرده و بعد از ۵ دقیقه اجاق را خاموش می‌نماید.

نکات مهم در تهیه جوشانده برای درمان گاستریت و زخم معده

۱. در طول مدت درمان لطفا بعد از غذا خوردن، شیرینی و میوه میل نفرماید و حداقل بعد از دو ساعت غذا خوردن می‌توانید شیرینی و میوه میل نماید.

۲. بجای یک قاشق غذاخوری روغن سیاه دانه می‌توانید سه قاشق غذاخوری سیاه دانه را در هاونگ کوبیده و به همراه ماست میل نماید.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.