بیماری‌ها, تغذیه, دسته‌بندی نشده

درمان پوکی استخوان (استئوپروز)

پوکی استخوان

پوکی استخوان (Osteoporosis) یک اختلال اسکلتی است که بیشتر در دوران کهنسالی بروز می‌کند و ویژگی بارز آن کاهش استحکام استخوان بوده و فرد را در معرض خطر شکستگی قرار می‌دهد.

علل بیماری

این بیماری در دوران یائسگی زنان بسیار شایع است زیرا در این دوران تولید استروژن در بدن زنان بسیار کم می‌شود. همچنین کمبود مواد معدنی مانند کلسیم، پروتئین و ویتامین دی باعث پوکی استخوان می‌شود. با توجه به اینکه تغذیه ما ایرانیان اکثرا از غذاهای اسیدی تشکیل شده است بدن مجبور است برای اینکه تعادل را برقرار کند از منابع قلیایی موجود  در بدن استفاده کند که بزرگترین منبع قلیایی بدن داندانها و استخوانها می باشد این کار در طول زمان باعث فقر استخوان‌ها از لحاظ مواد معدنی و در نتیجه پوکی استخوان می‌گردد.
طبق امارهای موجود از سن ۵۰ سالگی به بعد، از هر دو خانم یک نفر با بیماری پوکی استخوان را درگیر می باشد.

درمان پوکی استخوان با گیاهان

گیاهی که در درمان پوکی استخوان استفاده می‌شود کلم بروکلی می‌باشد که جوشانده ان سرشار از مواد مغذی بخصوص کلیسم می‌باشد که در درمان پوکی استخوان نقش بسزایی دارد و نحوه اماده کردن جوشانده کلم بروکلی به صورت زیر می‌باشد.
دو لیوان اب بدون کلر را در یک کتری می‌ریزید و اجازه می‌دهید با شعله ملایم بروی اجاق بجوشد و وقتی اب به جوش امد شعله اجاق را انقدر کم می‌کنید که اب در داخل کتری قل بزند و در این حالت ۲۰۰ تا ۲۵۰ گرم بروکلی خرد شده را در داخل کتری ریخته و درب کتری را می‌گذارید و اجازه می‌دهید بروکلی بمدت ۵ دقیقه همراه با اب بجوشد و بعد از ۵ دقیقه اجاق را خاموش کرده و درب کتری را بر می‌دارید و بعد از اینکه دمای محتویات داخل کتری به حالت ولرم نزدیک شد به وسیله یک صافی اب داخل کتری را دو لیوان می‌ریزد و یک لیوان انرا صبح ناشتا قبل از صبحانه و یک لیوان انرا عصر قبل از شام می‌نوشید و بعد از بیست دقیقه نوشیدن اب بروکلی می‌توانید غذای خودتان را میل بفرماید و یا می‌توانید یک لیوان از اب بروکلی را قبل از نهار و یک لیوان انرا دو ساعت بعد از نهار میل بفرماید و  بروکلی‌های بخارپز شده را نیز می‌توانید همراه غذا میل نماید.

طول مدت درمان با جوشانده بروکلی برای درمان پوکی استخوان ۲۱ روز می‌باشد. به نحوه‌ای که ۷ روز جوشانده کلم بروکلی را مصرف می‌نماید و سه روز جوشانده را مصرف نمی‌کنید در واقع بین هر هفت روز مصرف،  سه روز استراحت می‌نماید. و روزهای که جوشانده کلم بروکلی را نمی‌نوشید را جزء ان ۲۱ روز حساب ننماید.

در طول مدت درمان هر روز یک قاشق غذاخوری روغن کنجد میل بفرماید البته روغن کنجد حتما باید به روش پرس سرد روغن‌گیری شده باشد. روغن کنجد باعث فعال‌تر شدن استئوبلاست‌ها می‌شود در دانش ارتوپدی، به سلول‌هایی که استخوان‌های جدید را می‌سازند استخوان‌ساز یا استئوبلاست (osteoblast) می‌گویند.

در طول مدت درمان از خوردن غذاهای اسیدی علی الخصوص شیر، پنیر و تخم مرغ جدا خودداری فرماید.

نکته:
وقتی بروکلی‌های خرد شده را در داخل اب در حال قل زدن می‌ریزید این کار باعث می‌شود مدت زمانی، جوشیدن اب در داخل کتری به تعویق بیفتد شما ۵ دقیقه را از زمانی در نظر می‌گیرد که اب در داخل کتری دوباره به حالت جوش در بیاید.
توصیه می‌شود به هنگام جوشیدن اب در داخل کتری، شعله اجاق را در حالت ملایم قرار داده و بروکلی‌های خرد شده را در داخل کتری بریزد دو یا سه دقیقه طول می‌کشد تا اب داخل کتری دوباره به حالت جوش در بیاید به محض جوشیدن اب در داخل کتری، شعله اجاق را انقدر کم می‌نماید تا اب در داخل کتری قل بزند و بعد از این کار ۵ دقیقه زمان را محاسبه کرده و بعد از ۵ دقیقه اجاق را خاموش می‌نماید.

نکات مهم در تهیه و مصرف جوشانده برای پوکی استخوان

۱. در تهیه جوشانده بروکلی، حتما کلم بروکلی های را انتخاب کنید که سبز و سفت باشند و از کلم بروکلی های که زرد شده‌اند استفاده نکنید چون انها دیگر خاصیت درمانی ندارند.

۲. اگر مشکل کم کاری یا پرکاری غده تیروئید دارید دو ساعت قبل از اینکه جوشانده کلم بروکلی را مصرف نماید حتما ۵ گرم ( به اندازه یک مشت) شوید مصرف کنید چون بروکلی بدلیل داشتن گوگرد باعث عدم جذب ید در بدن می‌شود و شوید سطح ید را در بدن تنظیم می‌کند بطوریکه قبل از صبحانه و شام شوید تازه مصرف می‌کنید و دو ساعت بعد از صبحانه و شام می‌توانید یک لیوان از جوشانده کلم بروکلی را می‌نوشید.

٣. جوشانده کلم بروکلی را باید هر روز تازه اماده کرده و میل بفرماید و هر موقع که جوشانده کلم بروکلی را اماده کنید خاصیت درمانی ان ۱۲ می‌باشد به شرط اینکه در یخچال نگهداری شود.

۴. خوردن دانه‌های بروکلی در درمان پوکی استخوان الزامی نمی‌باشد و مهم نوشیدن اب بروکلی می‌باشد.

۵. می‌توانید بروکلی‌های مورد نیارتان را به مقدار ۲۰۰ تا ۲۵۰ گرم بسته‌ بندی کرده و در فریزر نگهداری نماید و بروکلی‌های نگهداری شده در فریزر خواص خود را تا شش ماه حفظ می‌نمایند.

۶. بجای یک قاشق غذاخوری روغن کنجد می‌توانید دو قاشق غذاخوری کنجد را در طول روز میل نماید.

۷. توصیه می‌شود بانوان بالای ۵۰ سال برای پیشگیری یا درمان پوکی استخوان بین ۴ تا ۶ ماه، ۲۱ روز جوشانده کلم بروکلی را مصرف نمایند.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.