بیماری‌ها, دسته‌بندی نشده

درمان کم‌ کاری و پرکاری تیروئید

تیروئید یک غده پروانه ای شکل در جلوی گردن است. این غده، اطراف نای را می پوشاند و و دارای دو لوب می باشد که توسط یک بخش میانی (تنگه)، به هم متصل شده اند.
غده تیروئید از ید موجود در غذاها، هورمون تیروئید را می سازد. هورمون ساخته شده، سوخت و ساز بدن را تنظیم می کند و در رشد و سایر عملکردهای مهم بدن موثر است.

تنظیم کننده تیروئید

عملکرد تیروئید توسط غده هیپوفیز که در مغز جای دارد، تنظیم می شود، یعنی میزان تولید هورمون تیروئید توسط غده هیپوفیز کنترل می گردد.
غده هیپوفیز نیز توسط غده هیپوتالاموس تنظیم می شود.
هیپوتالاموس هورمونی به نام TRH را آزاد می کند و این هورمون به غده هیپوفیز دستور می دهد هورمون TSH را آزاد کند و سپس، TSH به غده تیروئید خبر می دهد و هورمون های تیروئید آزاد می شوند غده تیروئید دو هورمون تیروکسین ( T4) و تری یدوتیرونین ( T3) را تولید می‌نماید.

کم کاری و پر کاری تیروئید

کم کاری تیروئید (hypothyroidism):
اگر فعالیت غده تیروئید کم شود، کم کاری تیروئید بوجود می‌آید و نشانه‌های معمول ان غبارتند از:
فراموشی، اضافه وزن، خستگی، حساسیت به سرما، موی خشک و شکننده، یبوست، انقباض عضلانی، افسردگی، گواتر(بزرگی تیروئید)، پریود نامنظم با مقدار زیاد

پر کاری تیروئید (Hyperthyroidism):
اگر فعالیت غده تیروئید زیاد شود و یا تنظیم کننده های غده تیروئید (مثل هیپوفیز)، به این غده فشار بیاورند و باعث تولید زیاد هورمون شوند، پرکاری تیروئید واقع می شود و نشانه‌های معمول ان غبارتند از:
کاهش وزن سریع، افزایش اشتها، فشار خون بالا، تعریق، ضعف عضلانی، عدم تحمل گرما، انقباضات روده ای مکرر، لرزش، نامنظم بودن پریود، التهاب و ورم بافت اطراف چشم و گواتر (بزرگی تیروئید)

درمان کم‌کاری و پرکاری تیروئید با گیاه

گیاهی که هم در درمان کم‌کاری و هم در درمان پرکاری تیروئید استفاده می‌شود شوید تازه می‌باشد و نحوه استفاده ان بدین صورت است که قبل از  هر سه وعده غذایی یک مشت شوید تازه( ۵ گرم) میل می‌فرماید.
طول درمان با شوید تازه در درمان کم‌کاری و پرکاری تیروئید دو ماه می‌باشد و بعد از دو ماه حتما برای چکاپ ازمایش‌های غده تیروئید به پزشک مراجعه نمایید.

نکاتی مهم در مصرف شوید برای درمان کم‌کاری و پرکاری تیروئید

۱. در درمان کم‌کاری و پرکاری تیروئید حتما از شویدهای تازه سبز رنگ و ریز استفاده نماید و اگر شویدها به رنگ زرد باشند نباید از ان استفاده کرد چون انها سمی هستند.

۲. در طول درمان از خوردن مواد غذایی گوگرددار از جمله انواع کلم‌ها، سیر، پیاز و تربچه خودداری فرمایید چون این مواد غذایی باعث می‌شوند که ید بخوبی در بدن جذب نشوند.

۳. مصرف شوید علاوه بر درمان کم‌کاری و پرکاری تیروئید باعث می‌شود ندول‌های تیروئید نیز از بین بروند. ولی باید این ندول‌ها از نوع کیست‌های مایع باشند نه جامد.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.