بیماری‌ها, تغذیه, دسته‌بندی نشده

درمان یبوست

منظور از یبوست چیست و چه وقت می‌گوییم کسی مبتلا به یبوست شده است؟

کسی که دفع سخت و طولانی داشته باشد یا احساس دفع ناکافی کند یا کم‌تر از سه بار در هفته دفع داشته باشد، می‌گوییم یبوست دارد. به عبارتی برای آن که بگوییم شخصی مبتلا به یبوست شده است، باید دو یا بیش‌تر از نشانه‌های زیر را حداقل به مدت ۳ ماه داشته باشد که عبارتند از:
الف) زور زدن بیش از حد در حین اجابت مزاج
ب) مدفوع سفت و خشک
پ) احساس تخلیه ناکامل بعد از اجابت مزاج
ج) دو بار یا کمتر عمل دفع در هفته

دلایل یبوست

غذا از دهان به ترتیب وارد مری، معده، روده کوچک و روده بزرگ(کولون) می شود. روده بزرگ، آب به دست آمده از غذا را جذب می کند. عضلات کولون منقبض شده و مدفوع(مواد خشک و غیر قابل مصرف) را به سمت رکتوم(مقعد) هدایت می کند.
یبوست در اثر جذب بیش از حد آب مدفوع توسط روده و یا انقباض کم عضلات روده بزرگ به وجود می آید.

درمان یبوست با گیاهان

بسته به مدت زمانی که یبوست دارید درمان یبوست نیز متفاوت خواهد بود که عبارتند از:
۱. اگر مدت زمان یبوست زیر سه روز باشید می‌توانید یکی از روش‌های زیر را حداکثر یک‌ماه استفاده نمایید.
الف) نوشیدن یک استکان اب ماست طبیعی بعد از نهار
ب)  خوردن دو قاشق غذاخوری خوراک تره فرنگی با زیتون قبل از دو وعده غذایی نهار و شام
پ) نوشیدن یک استکان اب هویج تازه گرفته شده قبل خواب

۲. اگر مدت زمان یبوست شما بیش از ۵ روز باشد بهترین درمان برای ان جوشانده برگ تازه درخت پرتقال می‌باشد بطوریکه یک لیوان اب بدون کلر در داخل کتری می‌ریزید و اجازه می‌دهید با شعله ملایم بروی اجاق بجوشد و وقتی اب به جوش امد شعله اجاق را انقدر کم می‌کنید که اب در داخل کتری قل بزند و در این حالت ۸ عدد برگ پرتقال تازه را داخل کتری ریخته و درب کتری را می‌گذارید و اجازه می‌دهید برگ‌های  پرتقال بمدت ۱۰ دقیقه همراه با اب بجوشد و بعد از ۱۰ دقیقه اجاق را خاموش کرده و بعد از اینکه دمای محتویات داخل کتری به حالت ولرم نزدیک شد به وسیله یک صافی اب داخل کتری را در یک لیوان می‌ریزد و وقتی اب داخل لیوان ولرم شد انرا دو ساعت بعد از نهار یا شام می‌نوشید.
طول درمان با جوشانده برگ پرتقال تازه برای درمان یبوست‌های بلند مدت ۴ روز می‌باشد.

نکات مهم در مورد یبوست

۱. اگر یک دوره از انتی بیوتیک استفاده کنید احتمال اینکه خیلی از باکترهای مفید روده، که ما بین ۴۰۰ تا ۶۰۰ نوع هستند که در حرکتهای حلقوی روده و به تبع ان کارکرد صحیح روده نقش بسزایی دارند از بین بروند خیلی زیاد است و اب ماست طبیعی در ترمیم و بازسازی این باکتری‌ها نقش بسزایی ایفا می کند.

۲. غذایی فیبردار مانند حبوبات و نان سبوس وقتی وارد روده می شوند حرکات روده بزرگ کندتر می‌شود و سلول‌های روده فرصت خواهند داشت تا آب بیشتری از مواد دفعی بازجذب کرده و به این ترتیب مدفوع خشک‌تر و سخت‌تر می‌شود. وقتی این نوع غذاها را مصرف می‌کنید به شدت مصرف اب خود را زیاد نمایید تا روده به مشکل کم اب نخورد.

۳. هرگز برای درمان یبوست از برگ سنا برای استفاده نکنید به جز مواردی استثنایی و موردی مانند وقتی که در مسافرت هستید و سریع احتیاج به بیرون روی دارید برگ سنا در اثر مصرف پوشش بیرونی روده را نیز از بین می برد و ممکن است باعث اسهال شدید گردد. همچنین در صورت استفاده ممتد و طولانی باعث تنبلی روده می‌ گردد.

۴. در طول مدت درمان لطفا بعد از غذا خوردن شیرینی و میوه میل نفرماید و حداقل بعد از دو ساعت غذا خوردن می‌توانید شیرینی و میوه میل کنید.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.