بیماری‌ها, دسته‌بندی نشده, دفع سموم, هورمون

نحوه تهیه دمنوش و جوشانده

گیاهان دارویی خواص بی‌شماری دارند که برای بدن بسیار مفید است . برای استفاده از خواص گیاهان دارویی معمولا آنها را به روش‌هایی مختلفی چون جوشانده، دمنوش و ضماد استفاده می‌کنند.

دمنوش چیست؟

معمولا دمنوش را از ساقه و برگ گیاه خشک شده یا تر می‌توان تهیه کرد. بدین صورت که اب در حال جوش را در داخل یک لیوان می‌ریزیم و سپس گیاه( خشک یا تر ) را در داخل اب ریخته و  بعد روی ان را می پوشانیم تا خواص متابولیت ثانویه گیاه به اب جوش منتقل گردد مدت زمانی که طول می کشد تا خواص متابولیت ثانویه گیاه به اب انتقال پیدا کند گیاه به گیاه متغیر می‌باشد.

برای اینکه مفهوم زمان در تهیه دمنوش را بهتر درک نماییم دمنوش چای را در زمان‌های یک دقیقه، ۵ دقیقه و ۱۰ دقیقه اماده کرده و خواهیم دید که هر کدام از این دمنوش‌های چای در زمان های مختلف طمع و خاصیت های متفاوت دارند که عبارتند از:
١.وقتی دمنوش یک دقیقه چای اماده می‌کنیم در دقیقه اول کافئین چای به اب منتقل می‌شود که در این حالت کافئین موجود در چای از قهوه هم بیشتر است و هر موقع احتیاج نیاز داشتید شب ها بیدار بمانید دمنوش یک دقیقه‌ای چای اماده کرده و بنوشید.

۲.وقتی دمنوش ۵ دقیقه چای اماده می‌کنیم از دقیقه دوم به بعد تانن‌ها و ساپونین‌های موجود در چای به اب اضافه شده و اگر تا ۵ دقیقه صبر کنید فرایند انتقال تانن‌ها وساپونین‌های موجود در چای به ابجوش کامل می‌شود و این چای کمک زیادی به کارکرد سیستم گوارش می‌کنید.

۳.وقتی دمنوش ۱۰ دقیقه چای اماده می‌کنیم از دقیقه شش به بعد دیگر خواص موجود در موجود چای به اب اضافه شده و در دقیقه ۱۰ مخصوصا فرایند انتقال تانن‌های موجود در چای به اب به بالاترین حالت خود می‌رسد و نوشیدن این چای خاصیت ارامبخشی دارد.

جوشانده چیست؟

جوشانده کمی با دمنوش متفاوت است. در جوشانده نیز از اجزای مختلف گیاه چون گل ، ساقه ، میوه، پوست و ریشه استفاده می‌شود منتهی وقتی اب داخل قوری به جوش امد شعله اجاق را انقدر کم می‌نمایم تا اب داخل قوری قل بخورد بعد گیاه را بروی اب در حال جوش در داخل قوری می‌ریزیم و درب قوری را می گذاریم تا گیاه به همراه آب بجوشد تا مواد و عناصر بیشتری از آن به آب منتقل شوند. مدت زمانی که طول می‌کشد تا خواص متابولیت ثانویه گیاه به اب انتقال پیدا کنند گیاه به گیاه متغیر می‌باشد.

نکات مهم در تهیه و مصرف دمنوش یا جوشانده

١.جوشانده نسبت به دمنوش خواص بیشتری دارد.

٢.دمنوش و جوشانده را به هیچ وجه نمی‌توانید با نبات یا عسل میل کنید.

٣.در تهیه دمنوش و جوشانده حتما باید از اب بدون کلر استفاده شود.

۴.برای جوشاندن اب به هیچ وجه از ظروف الومینیوم استفاده نمایید و حتما  برای تهیه جوشانده از ظروف شیشه ای، چینی یا استیل استفاده کنید.

۵.در تهیه دمنوش و جوشانده به مدت زمانی که طول می‌کشد تا خواص متابولیت ثانویه گیاه به اب جوش انتقال پیدا کند توجه داشته باشید که خواص انتقالی متابولیت ثانویه گیاه به اب جوش در زمانهای مختلف با هم متفاوت می‌باشد که در مثال دمنوش چای مفصل توضیح داده شد.

۶.حداکثر عمر خواص گیاهان دارویی که در فضای باز نگهداری می‌شوند یکسال می‌باشد و اگر گیاهان دارویی در ظروف شیشه‌ای و جای خشک و تاریک نگهداری شوند حداکثر دارای عمر دو سال می‌باشند پس سعی کنید گیاهان دارویی را از مراکز معتبر تهیه و مصرف نماید.

۷.گیاهان دارویی را نباید برای مدت طولانی استفاده کرد.

۸.مصرف هم‌ زمان داروهای شیمیایی با گیاهی خاص ممکن است موجب بروز تداخل دارویی گردد؛ بنابراین باید پزشک را از مصرف این گیاهان مطلع نمود.

۹.گیاهان دارویی را حتما با سرد بشوید چون شستن گیاهان با اب گرم باعث تغییر حالت انها می‌شود.

در تهیه دمنوش و جوشانده خطرناکترین کار این است که بروی گیاه دارویی اب جوش بریزد چون اب جوش بنا به داشتن کرینات کلیسم در صورت ریختن شدن بروی گیاه باعث بستن شدن منافذ گیاه می‌شود و خواص متابولیت ثانویه گیاه بطور کامل به اب منتقل نمی‌گردد.

Related Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.